Chleb. Zapach. Wspomnienia.

12 listopada 2015

511

12 listopada 2015

WYPIEKI Z SERCEM

12 listopada 2015

65 lat tradycji w wypieku chleba zobowiązuje. Ale patrząc na bogaty asortyment Spółdzielni Piekarsko – Ciastkarskiej z Warszawy, a także ich nowocześnie zaaranżowane wnętrza, wiadomo że był to dobrze spożytkowany czas.

Obecnie Spółdzielnia poza pielęgnowaniem sprawdzonych receptur, inwestuje w ciągłe udoskonalanie technologii i linii produkcyjnych. Mieliśmy okazję odwiedzić jeden ze sklepów firmowych SPC, na ul. Madalińskiego 57 w Warszawie. Tu degustowaliśmy m.in. znany chleb baltonowski, który rzeczywiście zachwyca niepowtarzalnym smakiem. Miłośnicy słodkości również znajdą tu coś dla siebie – w ofercie spółdzielni jest mnóstwo doskonałych ciast, tortów i drożdżówek. Co więcej, także w drodze do pracy, można wpaść po kanapkę inspirowaną smakami świata.

Wszystkie specjały wyeksponowano w dobrze zaprojektowanych ladach Volans i Carina 04 (od ES SYSTEM K), których subelna konstrukcja nie przysłania prezentowanych wyrobów. Wnętrze wypełnia też światło marki LAKO – zastosowano specjalistyczne oprawy oświetleniowe BOX 0-45 oraz BOX RR, które sprawiają, że wyroby piekarnicze prezentują się jeszcze piękniej, a także oprawy dekoracyjne DLN A, przygotowane pod kolor identyfikacji wizualnej sieci.

Zostaw komentarz